Basecamp je jedním z nástrojů, které změnily to, jak se dnes pracuje. Je to geniálně jednoduchý software, který dokáže (skoro sám) zorganizovat jakýkoli projekt. K jeho použití je třeba pouze počítač (telefon či tablet) s připojením na internet. Netřeba nic instalovat – je totiž k pronájmu za minimální poplatek z cloudu. Školám dává Basecamp možnost bezplatného pronájmu až u sta projektů. Pro děti je to výjimečná příležitost seznámit se – na vlastní kůži – s tím, jak se pracuje zkraje 21.století. Mohou tak získat dovednost, bez které ve stále větším počtu firem, o práci nezavadí.

Basecamp dnes používají milióny lidí po celém světě – od těch na volné noze až po obří nadnárodní korporace (např. Nike, DHL nebo Adidas). Je to nástroj, který umožňuje velmi snadno spolupracovat s ostatními, ať už jste kdekoli na této planetě, v režimu 24/7, na libovolném projektu.

Montessori je vzdělávací systém, ve kterém mají děti velkou autonomii v rozhodování o tom, co, kdy, kde, nebo s kým budou dělat. Basecamp je jedním z nástrojů, které toto umožňují i v dospělém (ne-montessoriovském) světě a dávají tak lidem možnost dostat do pracovního světa více svobody, kreativity a inovativnosti (viz video úplně dole).

U nás ve škole máme basecamp zhruba rok. Zařídil nám ho jeden z rodičů. Pro vaši informaci, nebyla to žádná velká věda – jen pár e-mailů s firmou, která Basecamp vyvíjí. Za tu dobu jsme ho využili pro koordinaci aktivit rodičovského sdružení, pro komunikaci v žákovském parlamentu, částečně při přípravách školního jarmarku a projektu, kdy jsme se snažili vybrat peníze na učitele cizích jazyků – zde. Z toho, co tento fenomenální nástroj nabízí, jsme si zatím ale sáhli jen na promile možností. Přál bych si to změnit.

Zkusím popsat, čeho je Basecamp schopný na vlastním příkladě… abyste mi rozuměli – o tento blog pečujeme společně s ostatními jako rodiče v naší škole. Kromě toho máme ale logicky každý svou profesi. Já se věnuji mimo jiné vydávání knih (Peoplecomm) nebo třeba organizaci konferencí (Svoboda NaŽivo – mimochodem letos tam budeme mít zástupce – Mirku Kellovskou).

Než mi před lety kamarád Basecamp doporučil, bylo pro mě obtížné spolupracovat s lidmi mimo Prahu, projekty jsem do té doby koordinoval s pomocí excelovských tabulek v kombinaci s googlovskými on-line nástroji. S ostatními jsem komunikoval primárně přes e-maily, ve kterých jsem měl časem vždy značný chaos. Spolupráce na dálku byla možná, ale dost obtížná.

První Svobodu NaŽivo, už s pomocí basecampu a skype, koordinovala kamarádka z Atén a v týmu byli lidé od Šumavy k Tatrám. To samé dnes v našem knižním týmu. Basecamp je svým způsobem naše virtuální kancelář, kterou si pronajímáme za 24USD měsíčně (možnost založit najednou max. deset projektů). Virtuální kancelář, kterou má k dispozici naše škola je desetkrát větší a je zdarma.

P.S.1: Připomínám, že tuto sobotu – 25. 4. 2015 od 10 do 17h proběhne již tradiční jarní jarmark. Výjimečně ne v prostorách školy, ale školky MŠ Urbánkova 3374 (zde).

P.S.2: Zde je video, které jsem před lety natočil na konferenci s tématem „práce na dálku“ o tom, že možnost rozhodnout si o tom, co, kdy, kde, nebo s kým budu dělat, patří mezi základní práva každého z nás. My v Montessori jsme na to zvyklí, ale až 8 z 10 dospělých v dnešním světě tuto elementární svobodu nemají. Basecamp je něco, co může dnešní pracující osvobodit a naše děti už dnes připravit na svobodnější formy spolupráce, které již brzy budou ve světě práce tak normální, jako je ještě dnes na mnoha místech třeba evidence docházky nebo dovolování se o dovolenou.

Komentáře