Tři dny před koncem školního roku se u nás ve škole konala fascinující beseda. Prezentovaly se tam výsledky měření kvality ovzduší při cestě tramvají z centra Prahy do školy a pak ráno před školou. V tomto blogu najdete video-záznam a veškeré prezentace.

Detaily besedy naleznete zde. Přednášeli: doc Michal Vojtíšek Ph.D., Medetox, Centrum vozidel udržitelné mobility ČVUT v Praze; Lukáš Eršil Čistou Stopou a Blanka Klimešová Pražské matky.

Nutno přiznat, že beseda se konala v nejhorším možném čase – tři dny do konce školního roku, kdy už mnozí učitelé i rodiče melou zpravidla z posledního s tím, že to byl jeden z těch tropických dní s teplotou nad 35 C a žárem jako na Sahaře, který  naši panelákovou školu mění v saunu. Přesto jsme byli rádi za to, že jsme našli termín i v extrémních podmínkách, neboť najít prostor v přeplněném diáři docenta Vojtíška není snadné :-).

Přes všechny handicapy mě na té besedě fascinuje ze všeho nejvíc to, jak toto téma – v porovnání s jinými besedami, kterých jsme už ve škole i jinde pořádali nespočet – prakticky nikoho nezajímá… sešlo se nás všeho všudy asi pět rodičů, pět lidí odjinud, pár odborníků. Na besedě nebyl v obecenstvu nikdo z radnice, z magistrátu, novináři ani nikdo z vedení školy nebo z jiných škol v Modřanech. Nikdo. Přitom je to téma, které se týká každého z nás. Je to téma zdraví našich dětí i naše, kdy máte pocit, že jsme se vrátili do 50.let. Tenkrát všichni kouřili všude. Kouřilo se v autě, kouřilo se doma v ložnici. Ještě se nevědělo, že kouření zabije každého 2. člověka, který kouří.

Děti dnes dopravujeme do školy na prvním místě autem. Přitom žádná jiná forma dopravy není pro děti (a samozřejmě i pro nás dospělé) tak škodlivá. V 50.letech se ještě nikdo neodvažoval naplno říct, že 1/2 lidí na následky kouření umře. Dnes se nikdo neodvažuje odhadnout, kolik nás zemře v důsledku inhalace emisí především z (v Evropě tolik populárních a v Česku až příliš často neseřízených) dieslových motorů. Čísla však hovoří jasně:

Na emise z automobilové dopravy zemře jenom v EU ročně přes 500 tisíc lidí. Pro kontrast: Při automobilových nehodách zemře v EU ročně okolo 60 tisíc, na následky kouření potom ročně 700 tisíc Evropanů.

Zde prezentace Michala Vojtíška:

Zde slajdy Lukáše Eršila z Čistou stopou:

Zde prezentace Blanky Klimešové z Pražské Matky:

A na závěr tři populární texty k tématu – jako odrazový můstek k vlastní rešerši tématu: Ať si lidé dají diesly do pořádku, nebo je ve městech zakažmeDo školy na kole nebo pěšky. Rozhodně ale ne autem
V ulicích Prahy se autům tajně měřily emise.Vyvíjíme světově unikátní přístroj, říká vědec z ČVUT nebo V srdcích obyvatel měst nalezeny miliardy toxických nanočástic nebo zkrácená CZ verze: Život v plynové komoře. Znečištěný vzduch způsobuje těžké zdravotní potíže.

Komentáře