IMG_6773

Prázdniny jsou skvělá příležitost vidět se s kamarády, kteří nebydlí zrovna za rohem. My objížděli minulé dva týdny ty holandské. Trávili jsme tam hodně času s dětmi a já si odsud dovezl hromadu postřehů. Několikrát mně spadla čelist z toho, jak dnešní děti fungují.

Sedmiletý Rowan (na fotce) si nechává narůst háro. Ptal jsem se, zda je za tím nějaký filmový hrdina, kterému se chce podobat. Ne. Rowan se pro to rozhodl, aby mohl své vlasy darovat dětem postiženým rakovinou v rámci projektu Haarwensen (vlasová přání). Ještě prý 20 centimetrů a je hotov s prvním darem.

Dnes desetiletá Amira Willighagen posadila vloni na zadek celou porotu soutěže Holland’s Got Talent. Nejprve ohromila sál prvotřídním zpěvem italských oper. Když se jí pak ptali, kde se něčemu tak výjimečnému naučila, oněmněli podruhé. Prý ze sledování youtube videí. Mrkněte na ní. Možná oněmíte též. Na videu je jí devět.

Třetí „AHA“ začalo, když naše dvě dcery (9 a 4 roky) dostaly od kamarádů „Loom Bands gumičky“. Tito kamarádi mají též dvě děti (10 a 7 let). Strávili jsme u nich čtyři dny. Všechny ty čtyři děti nedělali většinu času nic moc jiného, než že z těch gumiček vyráběly náramky, sovičky, prstýnky nebo žabičky. A víte jak? Stejně jako Amira. Pustili si youtube videa (jedna z ukázek níže) s návodem a během minut nebo hodin tvořily ty nejsložitější výrobky.

Mnohokrát jsem si přitom vzpomněl na lidi jako je například Jaroslav Dušek, který mluví o, nám dospělým často skrytých, dětských schopnostech a o tom, že teprve dnešní děti snad konečně přehodí výhybku vývoje lidstva. Nadchl mě Rowan. Kolik dospělých dnes dělá něco se smyslem vyšším než je zábava? Došlo mi též, jak důležitou roli v rozvoji dětských schopností hrají sociální sítě a obecně internet. Projekty jako Haarwensen by asi jen obtížně sdělily ostatním, co potřebují, aby mohly pomáhat. O Amiře bychom se možná nikdy nedozvěděli a naše děti by po pár minutách zkoušení pletení náramku podle papírového návodu nejspíš zahodily krabičku s gumičkama do rohu a šly se věnovat něčemu jinému.

Co myslíte?

Komentáře