DSC_1054

Poprvé jsem na rodičovském večeru nebyl. Podruhé jsem z toho nemohl usnout (na dojmy se podívejte zde). Nadchlo mě to, ale nedokázal jsem slovy popsat, co jsem tam zažil. Proto jsme předevčírem (10.11.2015 – na – v pořadí už třetí – večer) vzali kameru. Sešlo se nás tam jako o jarmarku, oči nám zářily jako o vánocích a „aha“ střídalo „aha“. Většina z nás si odseděla dětství v klasickém memorovacím systému, a tak nám mnohdy nešlo na rozum, jak banálně a přitom poutavě se dají mnohé koncepty vysvětlit. Byla to další skvělá příležitost se poznat a hlavně lépe pochopit, co v naší škole vlastně zažívají naše děti (někdy je totiž dost obtížné to z nich dostat).

Vy z vás, kdo jste tam včera nebyli a nepřišli jste třeba ještě do styku s Montessori pedagogikou, máte možnost podívat se, jak učitelé vysvětlují různá témata. Důležité je však připomenout, že učitelé toho v Montessori zase tolik nevysvětlují, neboť děti se tu učí většinu času samy (o tom mluví více Mirka Kellovská v této přednášce). Vlastně termín „učitelé“ se tu používá jaksi ze setrvačnosti, neboť učitelé tu neučí, spíše zajišťují, aby se děti mohly učit samy a usnadňují vzdělávací proces – o tom, jak se učí sedmáci/osmáci si přečtěte např. ve „(Velmi dobře) řízený chaos„.

Na fotky od Jitky Plechatové se podívejte zde. Za video děkuju Fany a Martině Jesenské. Ve valné většině se jedná o amatérské sestřihy bez viditelné hlavy a paty – prosím tak to berte – pro to, aby si člověk utvořil pocit, bohatě postačí.

Takhle to Mirka s Terezou odstartovaly. Mirka nás sice chtěla zmást s časem :-), ale nakonec jsme si každý našel, co chtěl zažít…

Z tohohle jsme během večera vybírali:

DSC_1091

Vltava s Míšou:

DSC_1061

Zde je ze Smetanovy Vltavy krátká video-ukázka:

Sčítání a odčítání s Katkou a Terezou:

DSC_1075

Z toho máme komplet video (proto je to 36 minut):

Hudebka s Janou:

DSC_1077

Zde je mikro-sestřih na videu:

Cyklus hornin demonstrovaný na čokoládě – s Olgou:

DSC_1104

A ještě jedna čokoládová:

DSC_1123

Zde kousek obrazem:

Slovesa u Mirky a Péti:

DSC_1047

Zde opět mikro-video-sestřih:

Geometrie s Hankou:

DSC_1135

Odtud máme krapet delší video:

Příběh o vývoji života na Zemi u Katky a Terezy:

DSC_1161

A opět kousek obrazem:

Angličtina s Chieko (Chieko je z Japonska) a s Martinou:

DSC_1165

A kousíček na videu:

Díky Jitce za fotky – zde. Díky Fany a Martině za video. Díky, díky všem učitelům, že to pro nás uspořádali a díky všem spolu-rodičům, že dorazili. Bylo to super.

Připomínám, že už 19.11. v 17.30 k nám do školy přijde jeden z nejinspirativnějších lidí, kteří se v ČR věnují tématu učení, vzdělávání, škol, dětí a dětství, Ondřej Hausenblas – viz zde. Přihlášky zde. Je to otevřené i pro lidi mimo naši školu, a tak vezměte kamarády. Mějte se hezky!

Komentáře