Minulé úterý k nám do školy přišel klimatolog Jozef Pecho. Popovídat si s dětmi o změnách klimatu. O tom, co to pro nás znamená a co s tím. Pro ty z vás, kdo jste tam nebyli přikládám jeho poslední přednášku ze Svobody NaŽivo. Vřele doporučuju.

Tohle napsal po návratu ze školy k sobě na facebook: „Po dnešnom dni asi opäť začnem veriť v to, že to má ešte celé nejaký zmysel a naša budúcnosť nemusí byť nevyhnutne tak pochmúrna, ako si ju zväčša predstavujem. Počas dvoch prednáškach o globálnom otepľovaní pre deti vo veku od 10 do 14 rokov v Montessori škole na Beránku som zažil čosi, čo predtým nikdy. Deti si nielenže veľmi dobre uvedomovali, o čom rozprávam, ale navyše takmer neustále dávali veľmi trefné otázky [nie otázky typu kedy príde ľadová doba], prejavovali neobyčajný záujem a poniektorí, na moje veľké prekvapenie skôr z mladších ročníkov, ma dokázali zaujať aj svojim neobvykle širokým prehľadom a výbornou sčítanosťou [dokonca sa pomerne dobre orientovali v ťažších odborných termínoch]. Napríklad, dlho som nemusel vysvetľovať, že náš ohromný konzum a fosílna ekonomika nás všetkých zotročujú a devastujú celú planétu. Dokonca, jeden chlapček, odhadom tak 10-ročný, poznamenal pri správe o globálnych ropných rezervách toto: „Keď nám dôjde všetka ropa, to bude znamenať pre nás všetkých KOLAPS“. Uvedomujete si, čo ten malý chlapec povedal? Použil pojem, ktorého obsahu väčšinou nerozumie ani dospelý človek, nie to ešte dieťa na ZŠ! Absolútnou „peckou“ však pre mňa bolo to, že deti samé sa doslova predbiehali v tom, ktoré príde s lepším riešením celého problému. A že to vôbec neboli žiadne výstrely do prázdna, to snáď ani nemusím písať. Mať takéto deti okolo seba, hneď je ten svet o poznanie krajší a pozitívnejší! Díky za dnešný deň.“

A tento článek k sobě na blog: Každé dieťa je mysliteľom, umelcom a vedcom, ktorý chce zachrániť svet …… alebo, ako vyriešiť globálne problémy tejto spoločnosti.

Kdo byste měl zájem, zde je jeho prezentace k přednášce nahoře:

Komentáře