Shlédl jsem právě dvě debaty na téma dětí a mobilů – nejprve tu s Jaroslavem Duškem níže v textu a následně tu se Simonem Sinkem nahoře.
Jaroslav Dušek mimo jiné mluví i o tom, jak dnes mnozí z nás vlastně ani neví, proč počít děti. A když už se to tak nějak stane, nevíme si s nimi rady. Překáží nám. A tak je až příliš často posadíme před nějaký ten počítač, dáme jim do ruky telefon, „připojíme je“ na internet…. a jak jde čas, divíme se, že počítač, mobil a internet jsou pro děti zajímavější než my doma.
Sinek mluví o tom, jak moc (a hlavně čím) jsou sociální sítě a mobily závislostní. Velmi trefně mluví o tom, že mobilní telefony jsou dětskou alternativou alkoholu, kouření a hazardu (např. Sarah Wilson – a mnozí jiní – považují za ekvivalent alkoholu u dětí cukr – zde). Dlouhodobé důsledky (nejenom dětské) závislosti na mobilech (i na cukru) se rovnají těm u alkoholiků a gamblerů.

Když už je řeč o závislosti na mobilech, je třeba zmínit i přímá zdravotní rizika, která z používání mobilů plynou (viz Mačkání & děti konzumu). Stále větší počet vědců hovoří o „nových cigaretách“ s tím, že v počátcích masového šíření cigaret též neměl nikdo tušení, co se stane polovině kuřáků po dvaceti, čtyřiceti letech kouření, tj. že na následky kouření zemřou (Zdroj: WHO). Stejně tak dnes jsme ve fázi, kdy mobilní telefony nepoužíváme dostatečně dlouho na to, abychom znali jejich vliv na náš mozek (a zejména na ten dětský). Prostě, jsme na tom jako s cigaretami ve 20.letech min. století.

Tedy, pokud vaše dítě přikládá ke své hlavičce mobil a vám to srovnání s cigaretou nezní jako úsměvná konspirační teorie, zkuste si minimálně zagooglovat… Možná budete překvapení, co všechno na vás vykoukne.

Co vy na to?

P.S.1: Slovo „chlast“ v úvodu používám zcela záměrně z důvodu závažnosti tématu. Omlouvám se těm, kteří ho považují za vulgární.

P.S.2: To úvodní Sinkovo povídání je výňatek z této debaty. Kdybyste si ji chtěli poslechnout celou, zde je:

Komentáře