School dinner Blogger

Když už jsme u těch dnešních dětí a sociálních sítí (Háro, opera & The Loom Bands), mám tu dnes příklad skotské školačky, která chtěla změnit to, co servíruje její školní jídelna. Během několika měsíců se jí podařilo nejenom to, ale navíc pomohla vybudovat jídelnu v africkém Malawi pro 2000 dětí a svými fotkami, články a příkladem inspirovat milióny lidí po celém světě.

30.dubna 2012. Martha Payne, v té době devítiletá školačka ze skotského Lochgilpheadu si s pomocí svého otce zakládá blog s názvem NeverSeconds a podtitulkem “One primary school pupil’s daily dose of school dinners“ aneb “Denní dávka školních obědů jednoho žáka základní školy”. Chce psát o tom, co servírují v jejich školní jídelně. Publikovat se rozhodne pod pseudonymem “VEG” (Veritas Ex Gustu – Pravda z ochutnání). Podobně jako při hodnocení restaurací najdete u ní na blogu fotku jídla, které si Martha daný den vybrala, co si myslí o něm a jeho kvalitě, občas zmíní třeba i počet vlasů v jídle a přidá hodnocení na škále 1-10 podle takzvaného “Food-o-Meteru”, tj. “jídloměřiče”.

První hodnocení se na blogu objevilo 8. května 2012. Martha měla ten den obdelníček Pizzy, jednu bramborovou kroketu, pár zrníček kukuřice a jeden malý muffin (fotka viz níže). Obsah tácu lidi natolik šokoval, že se blog během dní stal národní i světovou senzací. Hodně tomu přispěl známý britský šéfkuchař a aktivista za změnu stravování ve školních jídelnách Jamie Oliver, když na svém twitteru napsal: Shocking but inspirational blog. Keep going, big love from Jamie x.“ “Šokující, ale inspirující blog. Pokračuj. S Láskou Jamie”. 

martha

To okamžitě spustilo zájem médií a Martha se se svým blogem začala objevovat na stránkách skotského i britského tisku a v rádiích. Netrvalo to dlouho a škola oznámila, že si děti budou moct k obědu brát neomezené množství ovoce, zeleniny a pečiva.

martha 1

V polovině června měla Martha na svém blogu už 3 milióny návštěvníků. 14.6. jí však ve škole uprostřed hodiny matematiky odvedli do ředitelny, aby jí oznámili rozhodnutí místní školní rady o zákazu fotografování jídla v jídelně. Odpoledne pak sedla Martha naposledy ke svému blogu, aby napsala článek na rozloučenou s názvem “Goodbye”, kde svým fanouškům rozhodnutí školy oznámila. Na internetu se okamžitě zvedla vlna protestu, do které se zapojila i média a politici. Výbor svůj zákaz odvolal během několika dní.

martha 3

Martha začala blogovat jako součást školního projektu. A protože nebyla spokojená s jídlem ve školní jídelně, rozhodla se psát právě o tom. Během několika týdnů změnila jídelna v mnoha ohledech svůj přístup. Zákaz fotografování a Marthina blogování spustil národní debatu a prověřil sílu skotské demokracie. Martha inspirovala a stále inspiruje tisíce dětí a milióny dospělých po celém světě. Těžko domyslet, kolik školních jídelen po celém světě se po přečtení NeverSeconds začalo měnit. Člověku až zůstává rozum stát nad tím, co se jedné malé školačce z nějakého skotského zapadákova díky blogu a jejímu otci během pár týdnů podařilo.

Kdo ale Marthin příběh znáte, víte že zákazem a znovu-povolením jejího blogu, změnou přístupu jídelny u ní ve škole teprve všechno začalo.

Mezi komentáři na blogu se totiž objevily i názory, že může být ráda, že má vůbec nějaký oběd. Milióny dětí po celém světě to štěstí nemají. Se vzrůstající popularitou se Martha proto rozhodla veškeré peníze věnovat místní charitativní organizaci Mary’s Meals, u které léta dobrovolně pracoval její dědeček. Mary’s Meals se věnuje budováním jídelen v chudých částech světa. Poslala jim na účet prvních 50 liber, které dostala od místního časopisu za uveřejnění její fotografie. Napadlo jí založit účet na crowdfundingové stránce justgiving.com a v blogu oznámila, že chce vybrat 7000 liber na stavbu jídelny v africkém Malawi. Téměř obratem bylo na účtě 90 000 liber. Do dnešního dne se 7795 lidí složilo na 143 016 liber a vybrali tak 2043 % původně požadované částky.

martha 5

Září 2012. Ani ne půl roku od chvíle, kdy si Martha založila svůj blog. Pár měsíců od chvíle, kdy vyfotila svůj první oběd. Martha a její otec Dave přijíždějí do Lirangwe ve východoafrickém Malawi, aby tu společně oslavili otevření kuchyně, která nakrmí 2000 dětí. Kuchyně, kterou vybudovali a provozují z peněz vybraných Marthinými fanoušky. Mnoha dětem, včetně Marthy se po tváří kutálejí slzy dojetí…

Po návratu z Afriky se Martha a její tatínek Dave rozhodli své zkušenosti s blogováním a budováním jídelny v Malawi sepsat a vydat knihu s názvem “NeverSeconds – The incredible story of Martha Payne”. Neuvěřitelný příběh Marthy Payne. Zisk z každé prodané knihy zaplatí 25 obědů dětí v Malawi.

Komentáře