Flickr API error: Photoset not found

 

Podzim je u nás ve škole – již tradičně, nad rámec běžného dění – plný aktivit. Tuto sobotu (18.10.) pořádáme již třetí ročník tradičního jarmarku a v sobotu 4.10. se konal „První festival zdravého jídla„. V tomto článku najdete pozvánku a rámcový program jarmarku a v druhé části pak hromádku fotek a postřehů ze zmiňovaného festivalu.

Podzimní a jarní jarmark jsou již tradičně tou největší slavností naší školy. Smysl je dvojí: komunitní a „fundraisingový“. Pro nás pro všechny – pro učitele, děti, rodiče, naše sousedy, přátele školy i přátele našich přátel je to vždy především příležitost zapojit se do něčeho většího než jsme my sami, lépe se poznat a zažít společně něco, na co se nezapomíná. Vedlejším cílem je vždy potřeba získat další prostředky pro chod a rozvoj naší školy (viz zde). Letos si potřebujeme vydělat na stavbu brány pro školní zahradu.

Na rozdíl od minulých ročníků se tento jarmark bude konat před školou – ZŠ Pertoldova (ne na školní zahradě). Důvodem je rekonstrukce zadní části školy a omezený přístup do prostor naší zahrady. Dalším rozdílem je rekordní zapojení dětí a tedy i počet a pestrost stánků, zboží, služeb a představení. Poprvé se také cítíme připraveni zvát k nám i širší veřejnost. Myslíme se, že návštěva našeho jarmarku může být pro mnohé zajímavým zážitkem, inspirací či možností pořídit si originální dárky či zeleninu/ovoce ze zahrad našich rodičů.

Program v tuto chvíli vypadá následovně:

11:00 zahájení
11:30 1. komentovaná prohlídka zahrady
12:00 vystoupení modré třídy
12:30 2. komentovaná prohlídka zahrady
12:40 Písně kosmické (pěvecké vystoupení učitelského sboru)
13:00 koncert irské kapely Fear Darrig
14:00 3. komentovaná prohlídka zahrady
15:00 žonglování
15:30 4. komentovaná prohlídka zahrady
16:00 vyhlášení výsledků soutěže o nejlepší domácí chleba a pomazánku

Pokud se chcete jakkoli zapojit do příprav – stavění stánků, úklid,… pište prosím Péťě Mitické, která celý projekt jarmarku koordinuje – petra.miticka@zsmontessori.net. Jinak moc prosím, rozešlete informaci o jarmarku vašim přátelům, ať se sejdeme v hojném počtu. Díky a těšíme se.

plakát-1

Tolik k jarmarku a nadcházející sobotě. Zde je zpráva z Prvního festivalu zdravého jídla, který jsme pořádali 4.10.: Zúčastnilo se nás několik desítek. Hlavním bodem programu (pro rodiče) byla přednáška Margit Slimákové o nových trendech ve výživě (nejenom dětí). Pro děti potom divadlo (též věnované výživě). Následovala diskuze, poté workshopy a na nich příprava jídla a nakonec společná večeře.

Zde je foto-reportáž z celého dne:

 

A zde několik postřehů z přednášky Margit Slimákové očima Lady Pilařové, která tento festival organizovala: Co nás zaujalo?

1. Důležitost kvalitní stravy na zdraví i výsledky dětí ve škole – např. studie věnovaná schopnosti dětí se koncentrovat (prováděná ve Velké Británii), kde změnili svačiny hlavně na ovoce a zeleninu a tím docílili 30-60% zlepšení výkonu při testech v angličtině.

2. Kolik dětí už ve školním věku trpí civilizačními chorobami (nadváha, cukrovka II.typu, apod.) a nebo naopak děti jsou teď v pohodě, ale až později trpí chronickými nemocemi – to vše se dá zvrátit opět kvalitní stravou tvořenou více ze zeleniny a ovoce, či dalšími položkami ze zdravého talíře – chceme se posunout od farmakoterapie k terapii stravou!

3. Existují „školy bez sladkostí“, kde např. narozeninové oslavy nemusí být doprovázeny přeslazenými dorty, ale jinou alternativou jako např. čerstvým ovocem – sladké jahody, nebo odměnou v podobě prodlouženější přestávky, nebo divadélka, či hraní, či čtení pro radost atd.

4. CO JE ZDRAVÁ VÝŽIVA? – zastaralé výživové doporučení, protichůdné názory odborníků atd., kdy z jídla se stala výživová věda, která jen počítá živiny a kalorie.

5. POJĎME NA TO ZDRAVÝM SELSKÝM ROZUMEM: – HLAVNÍ PRAVIDLO: JEZME KOMPLETNÍ PŘIROZENÉ POTRAVINY a ne polotovary a chemicky upravená jídla. Na váze přibíráme hlavně z polotovarů, které v sobě mají prázdné kalorie bez živin a stále tělo strádá a má hlad, protože potřebuje přirozené potraviny. Zaujalo nás, když Margit zmiňovala, že se za svou dlouholetou praxi nesetkala s člověkem, který by se přejedl přirozených potravin jako je čočka, ořechy, jahody apod. a byl by po nich tlustý. Ale naopak, když budeme jíst přirozené potraviny, začneme automaticky hubnout.

6. Nejezme margaríny s „trans tuky“, které jsou chemicky upravené a tudíž je neumíme trávit. Nahraďme to obyčejným máslem, ideálně v bio kvalitě, či od Vašeho farmáře. Je možné si vytvořit pro svoji rodinnou konzumaci síť farmářů, kteří vás zásobí čerstvými a kvalitními potravinami. Margit hovořila o vlastním příkladu.

7. Nezáleží na tom, zda li jste vegetariáni, či masožravci, ale na tom, aby byl dodržen zdravý talíř.

8. Využívejme školní zahradu pro konzumaci ovoce a zeleniny s dětmi – ovocné stromy, zelenina apod. a dodávejme je jídelně, či na svačiny. Připravovat kvašenou zeleninu s dětmi, či péct chleba apod.

9. Více spolupracovat s jídelnou formou seznámení se, jak se jídlo připravuje, kolik to zabere času a úsilí a tím ocenit práci školních kuchařek. Domluvit se na exkurzi, či společném setkávání a vyjasňovat si, potřeby rodičů, dětí a kuchařek na cestě ke zdravějším potravinám.

Toť vše. Ten den o jídle nás nadchl a obohatil natolik, že v něm chceme pokračovat.

Komentáře