Dvakrát do roka pořádáme u nás ve škole jarmark: Vždy na jaře a na podzim. Teď v sobotu se konal už po jedenácté (12.9.’19).
Musím říct, že zraje jako víno a pozoruji, že nejsem zdaleka sám, kdo je z této sešlosti rok od roka nadšenější. Nemůžu si pomoct, abych o té své jarmarko-radosti neřekl ostatním, a tak o ní píšu – v minulosti už třikrát: první, šestý a devátý. 🙂

Pozoruji rok od roku – kolik dětí, jejich rodičů, učitelů a přátel školy se zapojuje. Nepřestávám žasnout, jak dlouho dopředu se na ten den připravují: jak suší bylinky, sklízejí úrodu, vaří marmelády, vyrábějí čokoládu, mýdla, připravují si nádobí, drobné pomůcky a dílničky, … aby to v „den D“ mohl být opravdový trh se vším všudy… trh, kde budou prodávat, nakupovat, obsluhovat a jakkoli jinak komunikovat, bavit se… a vedle toho se jen tak mimoděk učit…

… mimo jiné i to, „Jak si vytvořit práci tak, aby je těšila, byli v ní dobří a aby byla někomu tak užitečná, že za ní zaplatí.“ 

Právě tato dovednost chybí devíti z deseti dospělých lidí: Tradiční školní systém z nás totiž vychoval zaměstnance, kteří si práci sami netvoří, ale hledají a jsou ochotní dělat i to, k čemu nemají žádný vztah výměnou za peníze (ve škole známky) a vidinu povýšení.

Bohužel – bohudík s nástupem umělé inteligence a mizením práce tak, jak ji známe, bude právě schopnost vytvoření si práce, jednou z nejpodstatnějších dovedností, které bude třeba. Naše děti totiž přijdou na trh práce povětšinou mezi lety 2030 a 2040 a podle mnoha prognóz to už bude doba, kdy trh práce možná nebude ani existovat a pokud ano, změní se do té doby k nepoznání.

A tak se raduji, když rok od roku pozoruji, jak se děti v tom „jarmarčení“ zdokonalují, jak jsou ty jejich mejdlíčka, čokoládičky nebo zákusky vymazlenější či s jakou vervou například masírují (letos jsme měli dokonce masážní salón!) a jaká je tam energie a radost.

Těším se ze všech těch drobných rozhovorů a interakcí, které přispívají ke vzájemné blízkosti, důvěře a především poutu, na kterém stojí pocit, že tu něco společně budujeme. Po letech, co s naší školou žiji a co se věnuji reformě českého vzdělávacího systému, vím, že bez toho nemůže žádná dobrá škola existovat. Je nutné, aby učitelé, děti, rodiče, vedení školy, městská část a přátelé školy drželi pohromadě a táhli za jeden provaz. Jedině tak připravíme naše děti na budoucnost, která nebude v žádném případě snadná.

Raduji se též z toho, že každý jarmark je dvakrát do roka důeležitým zdrojem příjmů pro náš spolek. Z výnosů financujeme školní pomůcky, budování školní zahrady a celkové fungování.

Podívejte se na pár fotek z dílny jednoho z našich spolu-tatínků Jana Tomeše. Na všechny fotky se podívejte na našem facebooku zde. Jinak v sobotu nám mimořádně vyšlo počasí, což celý den ještě krásně dobarvilo :-).

Na úvod plakát:

Program:

Z ranních příprav: Stavění a sklízení patří na jarmarku mezi mé nejoblíbenější části.

Letošní jarmark zažil jeden základní „upgrade“, a to ten, že deváťáci si „vzali na radost“ catering a dali nám tak nahlédnout do toho, jak ve škole vaří (viz: Trojitá revoluce: Ve výuce, ve školním stravování a ve výživě) a jak se stravují.
Byl to kulinářský zážitek. Vydali přes 300 porcí:

 

Mimochodem – pokud nevíte – deváťáci provozují ve škole i kavárnu

Tento jarmark byl speciální i v tom, že se konal v týdnu, kdy u nás byli studenti ze spřátelené Montessori školy v Bavorsku (Bylo jich celkem dvanáct a dvě učitelky –  „rozebrali“ jsme si je a ubytovali v našich rodinách).
Žasnul jsem, co všechno se jim za ten krátký čas podařilo. Třeba zde na této fotce spontánně secvičili česko-německé muzikantské vystoupení :-).

Jinak hudebních, žónglérských, tanečních a jiných uměleckých vystoupení je u nás tradičně dostatek:

Z některých výrobků přechází zrak 🙂

Každý rok je tu několik stánků, bez kterých by jarmark nebyl tím, čím je – např. „Vietnamská káva“ u Mitických a v Česku samozřejmě nesmí chybět pivní stánek :-). Tradičně tu máme i stánek s japonským jídlem, který provozuje naše učitelka Chieko s kamarády. Ti letos – ke smutku některých z nách – chyběli.

🙂

Na viděnou na jaře 2020. Termín se dozvíte na facebooku.

Komentáře