Toto je jeden z dokumentů, na který je třeba se podívat se staršími dětmi. Určitě jste ho už viděli. Snaží se osvětlit podstatu fungování sociálních sítí.

Ve filmu vystupuje několik bývalých, vysoce postavených zaměstnaců Googlu, Youtube, Faceboku, Instagramu, Pinterestu a dalších technologických firem, z nichž mnozí tyto firmy zakládali, vedli či stály u přelomových vynálezů (např. tlačítko “like” nebo červená tečka na Facebooku).

Tito lidé vysvětlují podstatu toho, čemu se dnes říká Surveillence Capitalism (Šmírovací kapitalismus), což je nové paradigma fungování technologických firem, jehož podstatou je šmírování nás uživatelů na internetu a (prostřednictvím telefonu) i mimo internet a využití těchto informací ke změně našeho cítění a chování s cílem maximalizace zisku. 

Dokument je fascinující svým tématem a mírou absurdity informací, které předkládá. Seznámíte se zde například i se statistikami sebepoškozování a sebevražd mezi tenagery i mladšími dětmi, které v po nástupu sociálních sítí stouply několikanásobně. 

Většina dětí lidí, kteří stojí za dnešními sociálními sítěmi, nemá do svých 16 – 18 let mobilní telefon a pokud ano, pak v žádném případě ne chytrý. Tito lidé vědí proč. My to nevíme a tak svým dětem – zcela nerozumně – dáváme telefony často už v první třídě.

Vedle rozhovorů se zmiňovanými odborníky, výzkumů a studií má i hranou část, a je tak přístupnější právě i mladším divákům. 

P.S.: Na závěr dokumentu uslyšíte známý fakt: Mnozí vysoce postavení zaměstnanci Facebooku, Google, Microsoftu, Applu a dalších technologických firem neumožňují svým dětem přístup k mobilním telefonům a internetu. Většina dětí lidí, kteří stojí za dnešními sociálními sítěmi, nemá do svých 16 – 18 let mobilní telefon a pokud ano, pak v žádném případě chytrý, tj. nemá žádné sociální sítě. Tito lidé vědí proč. My to nevíme a tak svým dětem – zcela nerozumně – dáváme telefony často už v první třídě. Mnohé děti vlastnící chytrý mobilní telefon nemají s rodiči stanovené žádné hranice. K tématu si na našem blogu přečtěte např.: Děti vs. mobily, wifiny a mobilní sítě aneb historie se opakuje

Komentáře