V červnu jsem tu psal o malé revoluci ve školním stravování a vlastně hlavně ve výuce, kdy si naši sedmáci a osmáci vaří sami (viz Děti si vaří samy aneb další malá revoluce ve školním stravování). Podobných malých revolucí najdete ve školách našeho typu nespočet. Jedna, z které se já osobně raduji nejvíce je pravidlo, že se na přestávky chodí ven. Za jakéhokoli počasí.

Děti ze 7.,8. a 9. třídy tak od září do konce června chodí všichni na velkou přestávku (1/2 hodiny) ven. Pokud chcete vědět proč, pusťte si video v úvodu. Jestli si k tomu chcete přečíst i nějaké souvislosti, přečtěte si Domácí smog aneb kytky & větrat.

Osobně mě překvapilo, kolik rodičů toto pravidlo neschvaluje a píše na tyto přestávky svým dětem omluvenky ze strachem, aby nenastydly. Já jsem otrávil své děti své děti a následně jsem si zjistil, jak toxické jsou české, nevětrané, přetopené interiéry. Vím, jak důležité je větrat a být venku, co to jen jde. Vím také, že děti jsou častěji nemocné ne z toho, že by prochladly, ale z toho, že strávily s ostatními příliš času v přetopeném, nevětraném prostoru. A tak se z tohoto pravidla raduji a děkuji za něj.

Komentáře