DSC_0289

Zdá se mi, že se u nás ve škole roztrhl poslední dobou pytel s návštěvami. Někdy mi přijde, že není den, kdy by u nás nějaký návštěvník nebyl. Raduji se, neboť myslím, že pouze škola otevřená je škola zdravá. Myslím si také, že to hlavní, co potřebujeme pro reformu vzdělávacího systému, jsou konkrétní příklady a mám radost, že i naše škola mezi tyto příklady patří. Učení je přitom vzájemné – i my se každou návštěvou učíme. Zde jsou krátké postřehy, které z třech nedávných návštěv sepsala Mirka Kellovská.
Prosím, dočtěte do konce – zcela dole je prosba: hledáme nového kolegu. 

DSC_0020 (3)

1) Návštěva radních Radnice HMP a Prahy 12

Paní a páni radní navštívili Montessori program, aby se podívali, jak probíhá výuka ve třídách na 1.a 2. stupni. Důvodem je plánovaná přístavba Montessori křídla.

Zajímalo je hlavně fungování tříd 2. stupně, protože to nikdy neviděli a chtěli se přesvědčit, jestli se děti opravdu učí. Návštěva prošla všemi třídami a prostory, provedli je deváťáci, zodpověděli otázky a vysvětlili způsob práce ve všech ročnících.

Kluci z 3. trojročí nachystali pro důležitou návštěvu občerstvení, napekli dva druhy závinů, připravili pomazánky, kávu a čaj. Během našeho společného setkání nás skvěle obsluhovali.

Radní odešli spokojeni a s úsměvem na rtech. Pan místostarosta Boublík, který návštěvu inicioval, velmi srdečně poděkoval. Fotky si prohlédněte zde: Návštěva z Radnice hl.m.Praha a Prahy 12 – zde Článek v Modřanských novinách Prahy 12.

2) Návštěva učitelů na konfenci Inkluzivní vzdělávání

V rámci konference o inkluzivním vzdělávání, kterou pořádala společnost Eduin, se do Montessori tříd přišlo podívat asi 10 učitelů, kteří se zajímali nejen o děti se speciálními vzdělávacími potřebami, které jsou začleněné ve třídách mezi ostatními dětmi, ale i o způsob výuky, výchovy, hodnocení, spolupráci s rodiči a další způsoby práce v Montessori Na Beránku.

Děkuji dětem ze 7. a 9. ročníku, které pomohly s provázením učitelů třídami a podaly přesné informace o práci v nich.

Po prohlídce práce ve třídách jsem odpovídala na mnoho dotazů všech učitelů. Fotografie zde:  V Montessori třídách se byli podívat učitelé v rámci konference o inkluzivním vzdělávání

3) Návštěva Paula Epsteina

V pátek 18.3. do školy přišel na pozorování pan Paul Epstein, učitel a lektor z USA. Pan Epstein celý život vede školy a učí děti na všech stupních Montessori škol v USA.

S Paulem Epsteinem jsme se setkali ještě večer na jeho přednášce Musíme spěchat? V úterý odpoledne se někteří učitelé s Paulem setkali na přednášce na PedF UK.

V pátek dopoledne nás navštívil Na Beránku, prošel se naším křídlem, poseděl ve třídách, zašel na zahradu, ptal se na náš program Děti Země na 2. stupni. Velmi oceňoval způsob práce a vystupování učitelů, které nazval průvodci dětí, protože podle jeho slov to tak má v Montessori třídách být. Vyjadřoval se k tomu, jak jsou děti ve všech trojročích aktivní, zabraní do práce, samostatní a komunikativní. Zdůraznil, že během pobytu vidí partnerský přístup k dětem a velkou míru vzájemné úcty mezi všemi ve škole. Přiznal se, že se obával, že uvidí školu, kde děti bezcílně bloumají sem a tam a učitelé se snaží je chytit a přimět k práci. Podle jeho slov ho velmi příjemně překvapilo, co v naší škole viděl.

Pobavili jsme se spolu také o tom, s jakými potížemi se potýkáme, zajímal se o způsob přijímání dětí, o počet odmítnutých dětí, ptal se na spolupráci učitelů mezi sebou, spolupráci s rodiči, ale i o to, jak se nám daří dodržovat principy Montessori pedagogiky. Byl velmi potěšen, že řešíme stejné trable jako každá jiná Montessori škola ve světě a nabídl nám možnost spolupráce s jeho školou.

P.S.: Přátelé, prosba – Hledáme u nás ve škole dědečka/babičku nebo oba, které by bavilo popracovat s dětmi na školní přírodní zahradě, v dílně i jinde. To, že starší předávali moudro mladším, bývalo vždy přirozené. Chtěli bychom se k tomu, alespoň z části, vrátit. Pokud o někom víte, předejte mu/jí prosím informaci s prosbou, ať napíše Mirce: mirka.kellovska@zsmontessori.net Díky!

Komentáře