vrbicky_foto_069

8.11.2014 proběhla na školní zahradě opět jedna báječná akce, jejíž název zněl „Stavba vrbového tunelu“ (fotografie nahoře je pouze ilustrační). Účast nebyla závratná a tak mi přijde vhodné přiblížit těm, co se nemohli zúčastnit, o co přišli.

Tento workshop (jak bylo avizováno dopředu), vedený panem Rechem z Vrbicky.net, měl dvě části. Ta první, dalo by se říci „teoretická příprava“, sestávala z promítání zhruba 150 fotografií toho, co pan Rech dokáže vytvořit. Provázel to poutavým povídáním o materiálu použitém na stavbu (ani jsem netušil, jak hodně se toho dá o vrbách povědět a dozvěděl jsem se spoustu zajímavých informací ­- například o tom, jak se liší kořenové systémy jednotlivých druhů, že vůbec nejsou vodomilné a bez slunce uschnou) a celkově o činnosti Vrbicky.net, proč a jak vznikla. No zkrátka ani nevím, jak téměř dvě hodinky utekly.

Bohužel nemělo smysl v obědové pauze rozdělávat oheň na opečení buřtů. Většina přítomných se odebrala domů, nebo si naplnění břich zajistila jinak. Škoda. Pokračovat v diskuzi s panem Rechem u praskajícího ohně by bylo příjemné. Snad to vyjde někdy jindy, ač téměř jistě již bez pana Recha.

Odpoledne jsme se všichni plni síly sešli na zahradě. Tam začala ona druhá (praktická) část. Počasí naštěstí neproměnilo školní zahradu v nějaký šumavský močál, nikdo neutopil ani sebe ani žádný nástroj 8­) . Jenom pan Rech si neodvezl nůžky. Ty mu ale budou samozřejmě zaslány ;­). Práce šla pěkně od ruky. Všechno potřebné bylo hotovo za světla a teď budeme věřit síle přírody. Pokud, jak se říká, dá (v čemž jí jistě zálivkou pomůžeme), tunel se nám na jaře pěkně zazelená.

Dík za to, že se tunel v délce cca 6,5 a výšce asi 1,8 metru mohl postavit, patří hlavně „zahradnici“ Janě Neumajerové. Nejen za to, že sehnala grant od městské části, ale také za prvotní nápad. Ocenění hodný je i elán všech malých i velkých ­ vrtačů, kopáčů, ohýbačů, sázečů, vazačů, … no zkrátka všech, co mohli přijít pomoci.

Bohdan Janoušek

PS: Po shlédnutí fotek tak nějak uvažuji, že takový živý altán by i naší zahradě u bytového domu slušel! Přírodní stín je přírodní stín.

PS2: Vypadá to, že od září 2015 budeme mít několik volných míst do šesté třídy – příležitost pro ty z vás, kteří máte od příštího roku doma šesťáka a chtěli byste chodit k nám do školy. Máte-li zájem se přihlásit, či se dozvědět víc, pište Mirce Kellovské na: mirka.kellovska@zsmontessori.net

PS3: Pokud byste nás chtěli podpořit, můžete nám pomoci s pokrytím nákladů na asistenty učitelů, bez kterých se Montessori pedagogika neobejde (viz zde) a na které momentálně hledáme prostředky. Ročně je to pro nás náklad 1 milión korun. Pomůže nám však libovolně vysoká částka. Můžete nám přispět na transparentní účet 2700467567/2010. Děkujeme.

Komentáře