skolni_blog_1_cb

Zítra končí školní rok a my se pouštíme do školního blogování. Proč, o čem a jak?

Blog považujeme za jeden z nejlepších způsobů, jak se v on-line světě pustit do debaty s „lidmi okolo naší školy“, tj. s učiteli, rodiči, sousedy z naší čtvrti, fanoušky, lidmi hledajícími inspiraci na téma výchovy a vzdělávání dětí a kýmkoli dalším, komu je náš přístup ke vzdělávání sympatický. Hlavně ale, po letech budování Montessori pedagogiky v podmínkách státní školy máme potřebu se začít dělit o naše zkušenosti. Blog bychom rádi využili i k informování o dění ve škole, o nových a třeba i (pra)starých trendech ve vzdělávání a přístupu k dětem a dětství. Myslíme si, že by nám mohl pomoci i ve vyladění se rodičů s učiteli na tom, jak chceme přistupovat ke vzdělávání, k našim dětem a jeden k druhému.

Chtěli bychom psát i mluvit (počítáme s textem, videem, hlasem i fotkami) co možná nejvíce autenticky, otevřeně a pestře, jak o dění u nás ve škole tak i o vzdělávání, učení, výchově, Montessori pedagogice a dalších souvislostech. Jsme jedna z mála Montessori škol ve státním systému, a jedna z pár, která má i druhý stupeň. Valná většina našich učitelů jsou zároveň i rodiči našich dětí. Stále větší počet dalších rodičů se zapojuje do aktivit rodičovského sdružení. Letos jsme se pustili do projektu přírodní zahrady, rozjel se nám žákovský parlament, začali jsme pořádat pravidelné školní jarmarky.

Po letech budování Montessori pedagogiky v podmínkách státní školy máme potřebu se začít dělit o naše zkušenosti. Především proto se dneškem pouštíme do školního blogu.

Já jsem jedním z rodičů a beru na sebe, co se školního blogu týče, roli „roztleskávače“. Proč? Od roku 2007 se blogováním téměř denně bavím. Osobně si myslím, že naše škola je v mnoha ohledech výjimečný příklad toho, jak ke vzdělávání (nejenom ve státním systému) přistupovat. Chci přispět šíření tohoto příkladu tím, co umím a co mě zajímá. Budu se snažit, aby nás do tohoto blogu přispívalo časem víc (a snad i mnohem víc) a abychom tak na téma vzdělávání nabídli pestrou škálu názorů. Kromě dalších rodičů se snad občas přidají i někteří učitelé a starší žáci. Pro ty to může být podstatná zkušenost s komunikací v on-line světě.

Důležité je říci i to, že tento blog už v minulosti několik měsíců existoval. Shodou okolností jsme se do něho pustili před rokem, ale zakrátko jsme došli poznání, že na to ještě nejsme připravení. A tak se do něho pouštíme, poučeni předchozími nezdary, znovu. Chtěli bychom zkusit publikovat článek či video jednou týdně, vždy v úterý. Jak dobře nám to půjde a zda a jak se nám tu rozjede diskuze, ukáže čas. Já osobně se na tu zkušenost moc těším. Držte nám palce!

Komentáře