O životě ve škole, dětech, výchově a (montessori) vzdělávání

Beseda: Ondřej Šteffl – 30.5.’16

4. 5. 2016,

V pondělí 30.5. se budeme od 17.30 těšit na další besedu u nás ve škole.
Tentokrát s Ondřejem Štefflem – jedním z nejznámějších hybatelů reformy českého vzdělávacího systému. Zde je registrace, zde jako událost na facebooku.
Sejdeme se opět v části Montessori, v matematické třídě. Beseda končí ve 20.00.
Vstupné dobrovolné. Výtěžek použijeme na zabezpečení školní zahrady.

Připomeňte si minulou besedu s Janou Nováčkovou – zde.

Komentářů: 0

Jana Nováčková na Beránku

7. 4. 2016,

Zde je záznam první části včerejší prezentace Jany Nováčkové (Respektování) u nás ve škole. Níže najdete i powerpointovou prezentaci. Druhou část najdete zde v blogu do cca týdne.

Číst více…

Komentářů: 7

Mačkání & děti konzumu

4. 4. 2016,

Po Práci budoucnosti a Ranním vstávání tu mám dalšího mini-brouka do hlavy k úvahám a k případné diskuzi: děti a věci, konkrétně děti a mobily. Téma je to obří. Co vím, většina rodičů si nad tím lámeme hlavu. A tak dovolte to jen naťuknout. Pokud to někoho chytne, proberme to do větších hloubek.

Číst více…

Kategorie: 21.století , zdraví

V kolik byste vstávali?

9. 3. 2016,

„V kolik byste vstávali, kdybyste mohli?“ … je otázka, kterou chci položit v dnešním blogu. Prvními dvěma slovy – “kdybyste mohli” – myslím dny, kdy vás nic netlačí, ráno nikam nemusíte, nebudí vás děti, nezvoní budík. V kolik jdete úplně přirozeně do postele? A v kolik se pak ráno vzbudíte sami a vyspalí? Tušíte?

Číst více…

Kategorie: 21.století
Komentářů: 9

Práce budoucnosti: Jaká bude?

29. 2. 2016,

Andrew McAffee: Kdo tu nejste poprvé, možná si ho vybavíte z příspěvku s názvem Montessori mafie. Profesor na MIT, autor dvou bestselerů o technologizaci práce (česky vyšel Druhý věk strojů) patří již pár let mezi několik málo autorit, které umí vysvětlil změny na trhu práce. Pokud jste rodiči malých dětí a/nebo jste v produktivním věku, velmi doporučuji poslechnout si některé z jeho početných přednášek na internetu, případně pročíst jeho blog či knihy. Vypadá to, že to nebude trvat dlouho a na “trhu práce” (i mimo něj) nezůstane kámen na kameni. Škola je přípravkou na život (a tedy i na ten pracovní). Jestli má být život už za 10-20 let diametrálně jiný než dnes, i škola by se měla zásadně proměnit. A já si říkám: přemýšlíme a diskutujeme o tom dost?  Číst více…

Kategorie: 21.století
Komentářů: 1

Debata a o škole: 20. vs. 21.století

19. 2. 2016,

Pokud jste se nedívali, velmi doporučuji na víkend tento rozhovor. Já se od něho nemohl odlepit. Jako by se setkaly dva zcela rozdílné světy – jako by si 20.století povídalo s jednadvacátým. Je to vlastně svým způsobem rozhovor Montessori, Waldorfu, Sudbury, Summerhillu (a dalších vzdělávacích směrů stavících na respektu, svobodě a zodpovědnosti) s tradiční habsburskou školou postavenou na poslušnosti a memorování.
Pro kohokoli, kdo se zabývá reformou vzdělávacího systému to může být fascinující, praktický studijní materiál dvou zcela rozdílných přístupů k jedné oblasti našeho života.

Číst více…

Ukaž & řekni!

3. 12. 2015,

Minulý červen jsem při návštěvě loňských sedmáků a osmáků narazil na tzv. aktualitu. Psal jsem o ní zde (v bodu 4 si přečtěte o tom, jak to probíhá). Michal Hammer, učitel našich deváťáků, nedávno jednu natočil – Káju Kellovskou, a tak máte možnost zažít, jak může tahle skvělá vzdělávací metoda vypadat. Děkuju oběma i všem ostatním ve třídě za možnost nechat nás nahlédnout do toho, jak to funguje.

Číst více…

Jak jsem otrávil své děti

26. 11. 2015,

Foto-0121

Tohle není titulek z Blesku. Já své děti vážně (při)otrávil. A na náš školní blog o tom píšu proto, že to pro mě byla oči-otevírající zkušenost, která by se snad mohla hodit i jiným lidem. Nejenom rodičům, ale i učitelům dětí u nás ve škole. Úplně dole je malá prosba.  Číst více…

Kategorie: 21.století , zdraví
Komentářů: 15

Ondřej Hausenblas: beseda

20. 11. 2015,

Včera v podvečer k nám do školy přijel Ondřej Hausenblas (zde, FB). Byla tam kamera, a tak se můžete k některým jeho myšlenkám vrátit, případně – pokud jste tam nebyli – se zaposlouchat poprvé. Mluvili jsme o dětech, o rodičích, učitelích, o vzdělávání, školách a o školství. Skvělá debata to byla!

Číst více…

Beseda s Ondřejem Hausenblasem

1. 10. 2015,

Další školní jarmark (17.10.) je na spadnutí. Ještě předtím se už příští pátek (9.10.)  uvidíme i na dalším Festivalu výživy (přihláška zde). Tímto blogem chci oznámit, že se pouštíme do pravidelných „Besed na Beránku“ (o důvodech zde). Příští termín je čtvrtek 19.11. 17.30 – 20.00 v prostorách naší školy. Raduji se, že k nám zavítá Ondřej Hausenblas – jedna z nejinspirativnějších osobností reformy českého vzdělávacího systému (více o něm např. zde) S jeho myšlenkami se nejlépe seznámíte na jeho blogu nebo v početných diskuzích dostupných ve formě videa (např. v krátkém zamyšlení výše) či audia na internetu. Na besedu se registrujte zde.

Číst více…

2. stránka z celkem 41234

Líbí se Vám, co děláme?

Přispějte

Budujeme školu, která ve státním systému ukazuje, jak rozvíjet přirozené nadání každého dítěte, jak je vést k samostatnosti a rozvíjet u nich klíčové kompetence pro život v 21.století. Chceme v tom být inspirací ostatním.

Z příspěvků státu a rodičů ale pokryjeme pouze část nákladů potřebných na provoz a především rozvoj naší školy. Potřebujeme pomoci především s financováním nákupu pomůcek, rozšiřováním prostor, vybavením tříd, mimoškolních aktivit dětí, vzděláváním našich učitelů. Proto oceníme jakékoli finanční dary, které můžete zasílat na náš trasparentní účet: 2700467567/2010

více informací

Prohlédněte si foto, info z proběhlých akcí

Proběhlé akce

Newsletter

Chcete informace o našich aktivitách?
Nechte na sebe kontakt.