O životě ve škole, dětech, výchově a (montessori) vzdělávání

Škola života u nás ve škole :-)

4. 6. 2022,

V dnešním blogu si – po čase – přečtěte o naší škole :-). Článek vyšel v aktuálním čísle Pravého domácího časopisu, kde si ho můžete přečíst. Nebo si ho stáhněte v PDF (výše), případně si ho přečtěte v nezeditované verzi zde v blogu (níže). Článek je součástí seriálu Příběhy z okraje, jehož všechny díly najdete na mém osobním blogu: zde.

Číst více…

Komentářů: 0

O tom, proč a jak si naši sedmáci a osmáci vaří sami: Rozhovor s Michalem Hammerem

25. 9. 2020,

O tom, že si naši sedmáci a osmáci vaří sami, tu už byla řeč (viz např.: Trojitá revoluce: Ve výuce, ve školním stravování a ve výživě). I o tom, že se jedná – v Česku – o unikátní způsob výuky a stravování, který rozvíjí nové dovednosti dětí, mění jejich stravovací zvyklosti a dokonce zčásti i to, jak se děti stravují doma.

Číst více…

Komentářů: 0

Beseda s absolventy: Tentokrát už čtvrťáky na středních školách. Jak se jim daří?

11. 12. 2019,

Předevčírem jsme u nás ve škole pořádali další ze série tzv. rodičovských večerů, jejichž cílem je rodinám našich dětí ukázat, jak Montessori funguej (viz: Jak se učí v MontessoriRodičovská plavba na Titaniku nebo Co dokážou děti, když dostanou prostor, aneb jaké to je, když se stanou učiteli). V rámci toho jsme měli zase další možnost vyzpovídat naše první absolventy (viz: První absolventi Montessori v ČRprvní absolventi Montessori nebo Jak funguje Montessori na Beránku) – viz video v úvodu.

Číst více…

Komentářů: 0

Zaskleno a uklizeno. Příprava zabezpečení v plném proudu. Děkujeme!

10. 12. 2019,

V tomto blogu chceme obrovsky poděkovat za pomoc s řešením důsledků poničené zahrady a jejím zabezpečením – zde.

Číst více…

Komentářů: 0

Spoušť na naší školní zahradě: Pomozte nám s opravou a zabezpečením

4. 11. 2019,

Kdo naši školu znáte, víte, že její součástí je i přírodní zahrada, kterou během posledních několika let vybudovaly a dále rozvíjejí naše děti, společně s učiteli a rodiči. Finanční náklady se hradí z prostředků, které děti vydělají na jarmarku, z darů rodičů a přátel školy. Součástí zahrady je i unikátní slaměná učebna nebo nově budovaná venkovní kuchyň. Během podzimních prázdnin minulý týden část zahrady někdo značně poničil. Učebna je pojištěna proti vandalismu a část škody by měla být uhrazena z ní. Další škody, které nedokážeme vyřešit vlastníma rukama a především dokončení zabezpečení, však budeme muset uhradit penězi, které musíme nyní někde získat. Proto jsme se rozhodli touto formou požádat o pomoc ve formě daru na obnovu naší zahrady.

Číst více…

Komentářů: 0

Přírodní zahrada na Beránku aneb pohled do budoucnosti školních zahrad

15. 10. 2019,

Prováděl jsem nedávno po naší škole známého z jiné části Prahy, který má děti v tradičním vzdělávacím systému a on žasnul snad nad vším, co jsem mu u nás ukazoval…
Uvědomil jsem si na tom, že právě tito „udivení návštěvníci“ mi pomáhají vidět, co už sám, po letech, nevidím. Například naši školní zahradu, která podobně jako v případě vaření u nás ve škole ukazuje další aspekt toho, jak by mohla vypadat základka budoucnosti.

Číst více…

Komentářů: 0

Školní jarmark: Elegantní způsob, jak učit děti a jak se společně s rodiči semknout v budování toho nejlepšího vzdělání pro jejich děti

15. 10. 2019,

Dvakrát do roka pořádáme u nás ve škole jarmark: Vždy na jaře a na podzim. Teď v sobotu se konal už po jedenácté (12.9.’19).
Musím říct, že zraje jako víno a pozoruji, že nejsem zdaleka sám, kdo je z této sešlosti rok od roka nadšenější. Nemůžu si pomoct, abych o té své jarmarko-radosti neřekl ostatním, a tak o ní píšu – v minulosti už třikrát: první, šestý a devátý. 🙂

Číst více…

Komentářů: 0

Montessori na Beránku očima Líného učitele

15. 10. 2019,

Jedním z velmi zajímavých hostí, kteří k nám ještě před prázdninami zavítali, byl Robert Čapek, známý někdy pod pseudonymem „Líný učitel„. Je vnímán jako kritik současného školského systému, ale je to také člověk, který tráví čas ve sborovnách s učiteli i ve třídách s dětmi, kde pomáhá se zaváděním moderních metod a trendů, přemýšlí s nimi o změnách, podporuje učitele v jejich počínání, nabízí a směruje je. Z pobytu u nás sepsal celkem čtyři texty, které najdete v tomto blogu…

Číst více…

Komentářů: 0

Trojitá revoluce: Ve výuce, ve školním stravování a ve výživě

15. 10. 2019,

O tom, že si naši sedmáci a osmáci vaří už dva roky sami, jsem tu už psal: Děti si vaří samy aneb další malá revoluce ve školním stravování„.
Vypadá to, že nás o tomto – v Česku – unikátním projektu bude psát a mluvit víc. Ověřilo se, že tento projekt je přirozený způsob učení celé škály dovedností, díky kterému jedí děti pestřeji, zdravěji, s větší radostí, za cenu srovnatelnou se školní jídelnou.

Číst více…

Komentářů: 0

Vařit, stavět, studovat. Jak bude vypadat základní škola budoucnosti

15. 10. 2019,

Před koncem školního roku se k nám do školy dostavil Tomáš Feřtek, spoluzakladatel EDUinu (EDUin stojí za projektem Rodiče vítáni a dalšími iniciativami s cílem přispět k nutným změnám našeho školství). Tomáš patří mezi nejviditelnější postavy české scény reformy vzdělávacího systému.
Z návštěvy u nás sepsal článek pro časopis Respekt, který nazval: „Vařit, stavět, studovat. Jak bude vypadat základní škola budoucnosti – Už dnes je jasné, v čem a jak se musí změnit základní školy“. Číst více…

Komentářů: 0
1. stránka z celkem 812345...Poslední »

Líbí se Vám, co děláme?

Přispějte

Budujeme školu, která ve státním systému ukazuje, jak rozvíjet přirozené nadání každého dítěte, jak je vést k samostatnosti a rozvíjet u nich klíčové kompetence pro život v 21.století. Chceme v tom být inspirací ostatním.

Z příspěvků státu a rodičů ale pokryjeme pouze část nákladů potřebných na provoz a především rozvoj naší školy. Potřebujeme pomoci především s financováním nákupu pomůcek, rozšiřováním prostor, vybavením tříd, mimoškolních aktivit dětí, vzděláváním našich učitelů. Proto oceníme jakékoli finanční dary, které můžete zasílat na náš trasparentní účet: 2700467567/2010

více informací

Prohlédněte si foto, info z proběhlých akcí

Proběhlé akce

Newsletter

Chcete informace o našich aktivitách?
Nechte na sebe kontakt.