O životě ve škole, dětech, výchově a (montessori) vzdělávání

Social Dilemma: Na tento dokument se prosím podívejte s dětmi

11. 11. 2020,

Toto je jeden z dokumentů, na který je třeba se podívat se staršími dětmi. Určitě jste ho už viděli. Snaží se osvětlit podstatu fungování sociálních sítí.

Číst více…

Komentářů: 0

Století selhání otců aneb, jak vychovávat chlapce tak, aby se z nich stali muži

17. 12. 2018,

 

K tématu výchovy chlapců přidávám rozhovor s Markem Hermanem s pořadu Maminy s rozumem, které jenom na našem facebooku shlédlo k dnešnímu dni bezmála 350 tisíc lidí.

Číst více…

Komentářů: 0

Mezinárodní výtvarná soutěž Lidice uprostřed marockého Atlasu

24. 2. 2018,

Nevím, zda znáte mezinárodní výtvarnou soutěž Lidice. Pořádá ji Památník Lidice ve spolupráci s třemi ministerstvy a dalšími orgnizacemi. Zapojit se do ní může jakékoli dítě na této planetě ve věku 4 – 16 let s tím, že do ní pošle obrázek na dané téma. Letošním tématem je voda a je to už 46 ročník.

Číst více…

Komentářů: 0

Do školy na kole nebo pěšky. Rozhodně ale ne autem


18. 1. 2018,

Není to tak dávno, co i ty nejmenší děti chodily do školy pěšky, na kole nebo na koloběžce. Ti vzdálenější jezdili autobusem. Doba se změnila, všude samí cizí – a tedy potenciálně – nebezpeční lidé (jeden z oblíbených mýtů dnešní doby), a tak stále větší počet dětí už samotné nechodí. Většina má svého „osobního asistenta“ – nejčastěji maminku nebo tatínka, kteří svou ratolest do/ze školy (stejně tak jako na odpolední kroužky) přiváží a odváží od pondělí do pátku automobilem.

Číst více…

Komentářů: 0

Besedy na Beránku: Co bylo a co bude? Bude něco?

11. 9. 2017,

Máme za sebou ve škole dva roky „besedování na Beránku“ a já píši tento blog ze dvou důvodů: Zaprvé chci připomenout, proč jsme se do toho pustili a zadruhé chci požádat, zda by ode mě někdo organizaci nepřevzal, poněvadž jsem s tím s koncem loňského školního roku přestal.  Číst více…

Komentářů: 0

Rozhovor o Montessori II.: Role rodiče

15. 7. 2017,

Zde je druhý díl povídání s Mirkou Kellovskou o Montessori. Tentokrát jsme se bavili o tom, jaké požadavky má Montessori pedagogika na rodiče. První díl si připomeňte zde.
Číst více…

Kategorie: montessori , souvislosti
Komentářů: 0

Dokument o finském školství

27. 6. 2017,

Povedený dokument o finském školství. Podívejte se!

Číst více…

Kategorie: 21.století , souvislosti
Komentářů: 0

Rozhovor o Montessori I.: Role učitele

31. 5. 2017,

Požádal jsem dnes Mirku Kellovskou, spolu-zakladatelku Montessori na Beránku, naší dlouholetou učitelku a koordinátorku celého programu, aby mi vysvětlila úlohu učitele v Montessori pedagogice. Máte-li chuť, zaposlouchejte se.

Kategorie: montessori , souvislosti
Komentářů: 0

Dusno na Beránku: Co s tím?

22. 5. 2017,

DSC_1242

Dějí se to u nás ve škole poslední půlrok podivné věci. Věci, které by člověk čekal v politice, v nějaké velké anonymní firmě, či v podobně anonymní státní instituci. Rozhodně ale ne ve státní základní škole.
O co jde? O naši školu (především o část Montessori) je dlouhodobě větší zájem, než kolik je tam (podle některých zdrojů) pro děti místa. Některé odhady ale tvrdí, že tam prostor je, a že je ho dost pro všechny. Místo toho ale, aby si zainteresovaní sedli ke stolu a hledali řešení, ve škole se začalo „šermovat peticemi“. Dusno vystřídalo pohodu a pocit bezpečí se změnil v nejistotu. Stále větší počet rodičů považuje tento stav za dlouhodobě neudržitelný. V dnešním blogu bych se proto chtěl (jako rodič dvou dětí v Montessori na Beránku a jako člověk, který se profesně věnuje tématu budoucnosti vzdělávání, práce a podnikání) pokusit popsat některé širší souvislosti té dnešní situace. Smyslem je sdílet zkušenosti, informovat se navzájem tak, abychom společně našli co možná nejdříve řešení.
Číst více…

Komentářů: 0

Mobil jako láhev chlastu

8. 1. 2017,

Shlédl jsem právě dvě debaty na téma dětí a mobilů – nejprve tu s Jaroslavem Duškem níže v textu a následně tu se Simonem Sinkem nahoře.
Jaroslav Dušek mimo jiné mluví i o tom, jak dnes mnozí z nás vlastně ani neví, proč počít děti. A když už se to tak nějak stane, nevíme si s nimi rady. Překáží nám. A tak je až příliš často posadíme před nějaký ten počítač, dáme jim do ruky telefon, „připojíme je“ na internet…. a jak jde čas, divíme se, že počítač, mobil a internet jsou pro děti zajímavější než my doma.
Sinek mluví o tom, jak moc (a hlavně čím) jsou sociální sítě a mobily závislostní. Velmi trefně mluví o tom, že mobilní telefony jsou dětskou alternativou alkoholu, kouření a hazardu (např. Sarah Wilson – a mnozí jiní – považují za ekvivalent alkoholu u dětí cukr – zde). Dlouhodobé důsledky (nejenom dětské) závislosti na mobilech (i na cukru) se rovnají těm u alkoholiků a gamblerů.

Číst více…

Kategorie: souvislosti , zdraví
Komentářů: 0
1. stránka z celkem 3123

Líbí se Vám, co děláme?

Přispějte

Budujeme školu, která ve státním systému ukazuje, jak rozvíjet přirozené nadání každého dítěte, jak je vést k samostatnosti a rozvíjet u nich klíčové kompetence pro život v 21.století. Chceme v tom být inspirací ostatním.

Z příspěvků státu a rodičů ale pokryjeme pouze část nákladů potřebných na provoz a především rozvoj naší školy. Potřebujeme pomoci především s financováním nákupu pomůcek, rozšiřováním prostor, vybavením tříd, mimoškolních aktivit dětí, vzděláváním našich učitelů. Proto oceníme jakékoli finanční dary, které můžete zasílat na náš trasparentní účet: 2700467567/2010

více informací

Prohlédněte si foto, info z proběhlých akcí

Proběhlé akce

Newsletter

Chcete informace o našich aktivitách?
Nechte na sebe kontakt.